Számtalanszor hallottad már, hogy a kollagén milyen fontos a bőröd rugalmassága, a csontjaid erősítése, a hajad, körmeid szépsége miatt.
Mondjuk ki: a kollagén tartalmú étrend-kiegészítőket már szinte a „fiatalságunk megőrzőiként” emlegetik – viszont van egy kis bökkenő, ami miatt ezek nem mindenki számára elérhetők.
Ezek ugyanis elsősorban állati eredetűek, ami miatt a vegán életmódot folytatók úgy tűnik, kimaradnak ebből.
De nézzük meg, mit kell tudni ezzel kapcsolatban, és mi változhat még a jövőben!
Nagyon röviden: mi a kollagén, miért kell, és mikor nincs belőle elég?
A kollagén a szervezetünk ragasztóanyaga: ez elsőre talán kicsit furcsának hangzik, pedig maga a „kólla” szó is ragasztót jelent görögül, és nem véletlenül jön innen a név.
A kollagén ugyanis az a fehérje, ami a kötőszöveteink, csontjaink, inaink, izmaink, bőrünk legfontosabb építőeleme.
Ennek megfelelően ez is a leggyakoribb fehérje a szervezetünkben – viszont a kor előrehaladtával egyre nehezebben tudjuk ezt tárolni és előállítani.
Ennek jele a megnyúlt bőr, a ráncok megjelenése, na és persze az ízületi fájdalmak – tehát szinte minden, amit az öregedéssel azonosítunk.
Szerencsére ma már könnyen lehet a hiányzó kollagént pótolni, viszont van ezzel kapcsolatban egy jó és egy rossz hírünk is.
Rossz hír: a kollagén készítmények állati eredetűek
Többféle kollagén kapszula, por, krém és egyéb készítmény érhető el, viszont ezek sajnos nem a vegetáriánus, vagy vegán célcsoport számára készültek.
Növényi anyagokból, élelmiszerekből sajnos nem pótolhatjuk a szervezetünkben jelentkező kollagén hiányt: ehhez állati eredetű termékekre van szükség, amik főként marhából, vagy halakból készülnek.
Ezen a ponton tehát ki kell jelentenünk: vegán kollagén sajnos nem érhető el (legalábbis jelenleg – erről bővebben egy kicsit lentebb!)
Jó hír: növényi forrásból beindíthatod a saját kollagén termelésed!
Ha „kész” kollagént ugyan nem is tudsz vegán forrásból szerezni, azért nagyon is sokat tehetsz, hogy a saját szervezeted kollagén termelését felgyorsítsd, vagy legalábbis szinten tartsd az évek során!
Nagyon leegyszerűsítve ehhez elsősorban C-vitaminra, különféle aminosavakra, fehérjékre van szükség – na meg olyan ásványi anyagokra, amik ezek hatását tudják fokozni.
Csak néhány példa, hogy miket érdemes beépíteni az étrendedbe (ha eddig még nem lettek volna benne):
⦁ citrusfélék (citrom, narancs, lime, grapefruit);
⦁ bogyós gyümölcsök (málna, áfonya, szeder, eper)
⦁ zöldleveles zöldségek (spenót, kelkáposzta);
⦁ bab;
⦁ paradicsom;
⦁ magvak (tökmag, napraforgómag, chia);
⦁ diófélék (mogyoró, kesudió).
Ezek mind-mind más anyagokat, vitaminokat, fehérjéket biztosítanak, hogy aztán közös erővel felturbózzák a kollagén termelést a szervezetedben.
+1 jó hír: van remény a jövőre nézve
Bár a táplálkozás rengeteget számít, azt mindenképp ki kell jelenteni, hogy a kollagén tartalmú étrend-kiegészítők sokkal hatékonyabban működnek: egyszerűen azért, mert ezek már a „kész” kollagént juttatják a szervezetbe, nem pedig csak beindítják annak termelését.
Viszont már folynak jelenleg is kutatások annak érdekében, hogy ezeknek a készítményeknek a vegán változata is piacra kerülhessen!
Sikeres kísérletek születtek élesztőgombák, baktériumok felhasználásával ezen a területen, és bízhatunk benne, hogy az ezekből készült étrend kiegészítők a nem olyan távoli jövőben mindenki számára elérhetőek lesznek!
Addig is viszont azoknak, akik kerülik az állati eredetű termékeket, elsősorban az étkezésükre kell jobban odafigyelniük.